Vedenjsko podprto hujšanje z dieto in telesno aktivnostjo
Specialistka internistka in psihoterapevtka dr. Tina Sentočnik, dr. med., poudarja pomen motivacije in psihološke podpore pri zdravljenju debelosti in predstavi osnovno zdravljenje debelosti. Kakšna je tu vloga zdravnika internista, dietetika, psihologa in aktivacijskega terapevta? Kako preprečevati recidive in prezgodnjo prekinitev zdravljenja?
Debelost kot primarni steber v zdravljenju sladkorne bolezni?
Zakaj in pri katerih osebah s sladkorno boleznijo kot primarni cilj zdravljenja postaviti debelost? Kako lahko uresničimo želene cilje izgube telesne teže, prilagojene posameznemu bolniku, razlaga prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.
Zakaj in kdaj bariatrična kirurgija?
Z doc. dr. Jasno Klen, dr. med., spec. interne medicine s KO za abdominalno kirurgijo z UKC Ljubljana smo se pogovarjali o učinkih bariatrične kirurgije pri zdravljenju debelosti. Kdaj se odločiti za poseg in pri katerih bolnikih? Ali obstajajo kakšni zadržki za poseg? Kako poteka priprava bolnikov na poseg in spremljanje po njem?
O celostni obravnavi debelosti
»Bolniki morajo imeti ITM vsaj < 30 kg/m2, tako bo obravnava zapletov debelosti, kot je sladkorna bolezen, bistveno učinkovitejša,« poudarja dr. Tina Sentočnik, dr. med., spec. interne medicine, iz centra Medico dr. Sentočnik, ki je razložila, kako poteka celostna večstopenjska obravnava bolnikov in zakaj je pomembno opredeliti tudi pravi vzrok za debelost.