Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?
Zelo pomemben korak v obravnavi navidezno zdravih bolnikov ali pri bolnikih z že znano srčno-žilno boleznijo v ambulanti družinske medicine je ocena srčno-žilnega tveganja. Zakaj so točkovalniki SCORE2 dobrodošla pomoč, razloži asist. Mateja Kokalj Kokot, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Grosuplje.
Debelost in srčno popuščanje: povzetki s kongresa ESC 2024
Zakaj debelost izstopa med dejavniki tveganja za srčno popuščanje? Kaj so glavna sporočila kliničnega konsenza, sprejetega na nedavnem letnem kongresu Evropskega kardiološkega združenja (ESC)? Prim. Iztok Gradecki, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine iz SB Novo mesto je povzel za klinično prakso najpomembnejše kongresne novosti.
Sedenje je novo kajenje
Farmakološki ukrepi za zniževanje prekomerne telesne teže danes uživajo bistveno več pozornosti kot na primer vadbokini. Neupravičeno, meni Gašper Tonin, dr. med., dipl. slov. in lit. komp., iz SB Jesenice. V sodelovanju z izr. prof. Nado Rotovnik Kozjek, dr. med., in asist. dr. Mileno Blaž Kovač, dr. med., poudarja pomembnost pravega razmerja med maščobno in mišično maso ter tveganja, če se zmanjšujeta sočasno.
Obravnava debelosti pri osebah s sladkorno boleznijo
V zadnjih standardih obravnave Ameriškega diabetološkega združenja (ADA) je izpostavljeno, naj bo pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2 v ospredju obravnava debelosti. Kako glede na nova priporočila ocenjevati, spremljati in zdraviti debelost z (ne)farmakološkimi ukrepi, razloži Ajda Urbas, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Koper.
Stigmatizacija oseb z debelostjo v zdravstveni obravnavi
Zakaj moramo na nivoju posameznika in družbe obvladati stigmo debelosti? Kako se napačna prepričanja o debelosti ter diskriminacija kažejo v zdravstveni obravnavi? O nalogi zdravstvenih delavcev za ustreznejšo obravnavo oseb, ki živijo z debelostjo, je spregovorila Ana Ogrič, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Idrija.
Zakaj je ob sladkorni bolezni težje shujšati?
Zakaj osebe s sladkorno boleznijo težje dosegajo cilje pri uravnavanju telesne mase kot osebe brez sladkorne bolezni? Kateri so učinkoviti pristopi obravnave teh oseb? Kako bo v prihodnosti preciznejša medicina optimizirala obravnavo? Odgovore je nanizala prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.
O izzivih obravnave debelosti v otroštvu
Kakšna je prevalenca debelosti v otroštvu in kako močan vpliv imajo okoljski ter dedni dejavniki, razlaga izr. prof. dr. Primož Kotnik, dr. med., spec. pediatrije iz Pediatrične klinike UKC Ljubljana. Kakšen izziv predstavlja debelost v otroštvu za zaplete v odrasli dobi? Kateri so ključni izzivi pri prepoznavanju debelosti in njenem zdravljenju?
Kako količina spanja vpliva na pridobivanje telesne teže?
Ljudje, ki premalo spijo, imajo večje tveganje za nastanek debelosti. Kako vpliva higiena spanja na telesno težo, je razkrila Kristina Ziherl, dr. med., spec. pnevmologije, s Klinike Golnik. Kako hitro in zakaj pridobimo na telesni teži, če premalo spimo? Kaj lahko svetujemo, če je spanja premalo?
ITM vs. meritev telesne sestave
Asist. Tajda Košir Božič, dr. med., s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana je razložila, zakaj in kdaj uporabljati meritev telesne sestave v klinični praksi. Predstavila je tudi, kakšen pomen bi lahko imela meritev telesne sestave v prihodnosti.
Vedenjsko podprto hujšanje z dieto in telesno aktivnostjo
Specialistka internistka in psihoterapevtka dr. Tina Sentočnik, dr. med., poudarja pomen motivacije in psihološke podpore pri zdravljenju debelosti in predstavi osnovno zdravljenje debelosti. Kakšna je tu vloga zdravnika internista, dietetika, psihologa in aktivacijskega terapevta? Kako preprečevati recidive in prezgodnjo prekinitev zdravljenja?