Adipoznost in kardiometabolno zdravje pri moških in ženskah
Kakšna je povezava ITM s tveganjem za nastanek sladkorne bolezni tipa 2, arterijske hipertenzije, bolezni koronarnih arterij, kronične ledvične bolezni in možganske kapi? Kako ITM vpliva na dejavnike tveganja za te bolezni? So pri tem razlike med spoloma? Predstavljamo ugotovitve nedavno objavljene retrospektivne raziskave.
/* ?> */ ?>O dilemah debelosti z endokrinološke perspektive
Koliko endokrinološke diagnostike vključiti pri bolnikih z debelostjo? Kdaj so hormonske spremembe vzrok in kdaj posledica debelosti? Katere dileme so še vedno nerešene? V predavanju jih je razjasnila izr. prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, sladkorno bolezen in presnovne bolezni UKC LJ.
/* ?> */ ?>Tveganja za periferno arterijsko bolezen ter vensko trombembolijo
Kako debelost poveča tveganje za periferno arterijsko bolezen ter vensko trombembolijo, je razložil Marko Miklič, dr. med., spec. interne medicine ter kardiologije in vaskularne medicine s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana. Opozoril je tudi na ključne prilagoditve v operativnih posegih in odmerkih zdravil pri bolnikih z debelostjo.
/* ?> */ ?>Pogled pulmologa na zaplete debelosti
»Prekomerno kopičenje maščobe v trebušni in prsni votlini vodi v zmanjšanje pljučnih volumnov, upad raztegljivosti prsnega koša, zmanjšuje gibljivost prepone, kar znatno oteži dihanje,« je problematiko prekomerno debelih skozi oči pulmologa odprla prim. Nadja Triller, dr. med., spec. pulmologije iz ZD Murska Sobota.
/* ?> */ ?>Ko trčita debelost in PCOS
»Če z epidemijo debelosti trči sindrom policističnih jajčnikov (PCOS), se možnost za zanositev zmanjša za od 10- do 15-krat,« poudarja prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine iz UKC Ljubljana. Kdaj in zakaj usmerja zdravljenje izguba telesne teže? Kakšne so možnosti zdravljenja glede na različne fenotipe PCOS?
/* ?> */ ?>Učinkovitost intervencij za izgubo telesne teže
Skupina znanstvenikov je izvedla sistematski pregled in metaanalizo učinkovitosti intervencij na primarni ravni za izgubo telesne teže pri odraslih. Ugotovitve članka, ki je bil objavljen v publikaciji BMJ, povzema Ana Ogrič Lapajne, dr. med.
/* ?> */ ?>Koristi in škodljivosti zdravil za zmanjševanje telesne teže
Skupina znanstvenikov je izvedla obsežen sistematični pregled in mrežno metaanalizo randomiziranih kontroliranih raziskav ter pripravila povzetek dokazov o koristih in škodljivostih zdravil za zmanjševanje telesne teže. Članek je bil objavljen v publikaciji Lancet januarja letos.
/* ?> */ ?>Zdravila na poti: obetaven pogled v prihodnost
Na dogodku Srce in diabetes je dr. Jana Makuc, dr. med., univ. dipl. biol., spec. interne medicine iz Bolnišnice Topolšica, predstavila prihajajoča zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni in debelosti, ki odstirajo spodbuden pogled v prihodnost.
/* ?> */ ?>Kardiovaskularna preventiva s poudarkom na debelosti
Na srečanju Sodobna kardiologija 2022 so bili v sklopu predavanja Preventiva bolezni srca in žilja 2022 – najprej DEBELOST!? predstavljeni pomen obravnave debelosti za preprečevanje kardiovaskularnih obolenj in sodobne terapije, ki so na voljo.
/* ?> */ ?>Imamo rešitve za vse razsežnosti epidemije debelosti v Evropi?
V začetku maja je v Maastrichtu potekal Evropski kongres o debelosti (EASO). Udeležili smo se ga tudi zdravniki različnih specialnosti iz Slovenije. S kakšnimi izzivi se srečujemo pri obravnavi debelosti? Kako bi jih lahko premagali zdravstveni delavci? Piše Ana Ogrič Lapajne, dr. med.
/* ?> */ ?>Praktični nasveti za obvladovanje debelosti
Ob svetovnem dnevu debelosti sta Evropsko združenje za proučevanje debelosti in Svetovno združenje zdravnikov družinske medicine organizirali spletni dogodek, na katerem so strokovnjaki nanizali uporabne nasvete za uspešnejše spopadanje z epidemijo debelosti. Kako pristopiti k bolniku?
/* ?> */ ?>Kaj je znano o dednosti in debelosti?
Kako genetska predispozicija vpliva na razvoj debelosti, odgovarja asist. prof. dr. Primož Kotnik, dr. med., spec. pediatrije, s Pediatrične klinike Ljubljana. Poudarja, da je pri nas prepoznava otrok z zgodnjo in potencialno monogensko obliko debelosti dobra, še vedno pa je število obravnav premajhno glede na pričakovano prevalenco.
/* ?> */ ?>Spodbudni rezultati zdravljenja debelosti s kagrilintidom
Raziskava faze II, nedavno objavljena v reviji Lancet, je potrdila klinično učinkovitost različnih odmerkov kagrilintida pri obvladovanju telesne teže in dobro prenašanje takšnega zdravljenja. Omenjeni rezultati podpirajo izvedbo nadaljnjih kliničnih raziskav, ki bi to zdravilo z novim načinom delovanja lahko privedle do klinične prakse.
/* ?> */ ?>