Kaj je znano o dednosti in debelosti?
Kako genetska predispozicija vpliva na razvoj debelosti, odgovarja asist. prof. dr. Primož Kotnik, dr. med., spec. pediatrije, s Pediatrične klinike Ljubljana. Poudarja, da je pri nas prepoznava otrok z zgodnjo in potencialno monogensko obliko debelosti dobra, še vedno pa je število obravnav premajhno glede na pričakovano prevalenco.
Spodbudni rezultati zdravljenja debelosti s kagrilintidom
Raziskava faze II, nedavno objavljena v reviji Lancet, je potrdila klinično učinkovitost različnih odmerkov kagrilintida pri obvladovanju telesne teže in dobro prenašanje takšnega zdravljenja. Omenjeni rezultati podpirajo izvedbo nadaljnjih kliničnih raziskav, ki bi to zdravilo z novim načinom delovanja lahko privedle do klinične prakse.
Kako debelost vodi do motenj dihanja pri pljučnih bolnikih?
Pljučne bolezni pri osebah z debelostjo imajo svoje posebnosti, glavna značilnost respiratorne fiziologije pri takšnih bolnikih pa je zmanjšanje pljučnih volumnov. Asist. Kristina Ziherl, dr. med., spec. pnevmologije z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik, je na strokovnem srečanju Združenja pnevmologov Slovenije podrobneje predstavila področje in opozorila na bistvene dejavnike.
Evropske smernice za obravnavo debelosti pri odraslih
Kako obravnavati debelost po smernicah Evropskega združenja za proučevanje debelosti? Preizkusite se v hitrem testu znanja. Kaj je pomembno pri celostni obravnavi, obvladovanju telesne teže in prehranjevanju?
Davek pandemije covida-19
Prikovanost na dom nas je že stala spremembo življenjskega sloga in tudi zdravja, je kritičen Rok Poličnik, mag. diet., spec. klin. diet., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Predstavil je raziskavo NIJZ o vedenju v povezavi z zdravjem v času pandemije covida-19. Kakšne so ugotovitve?
Zdravniki ne diagnosticirajo debelosti zaradi družbene stigme
Epidemija debelosti je ušla izpod nadzora po vsej Evropi. Čezmerno težkih ali debelih je več kot polovica odraslih, opisuje stanje prim. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, dr. med., specialistka družinske medicine. Razloži tudi, zakaj je tako pomembno, da se diagnozo zabeleži v zdravstveni karton.
Tudi debele osebe so lahko podhranjene
Po rezultatih raziskav je pri nas prehransko ogroženih 13,5 % splošne populacije in kar 60 % stanovalcev v negovalnih ustanovah. Naj med njimi ne prezremo tudi pacientov s pridruženo debelostjo, opominja vodja slovenskega Združenja za klinično prehrano, specialistka splošne medicine, asist. dr. Milena Blaž Kovač, dr. med., iz ZD Ljubljana.
Novosti pri zdravljenju debelosti
Debelost je še vedno redko diagnosticirana bolezen in še redkeje zdravljena, opozarja endokrinolog dr. Mitja Krajnc, dr. med., spec. interne medicine, iz UKC Maribor, kar je škoda, saj zgodnje zdravljenje zmanjša pojav številnih kroničnih bolezni ali zapletov. Bolniki bodo imeli odslej na voljo tudi novo terapijo, smo izvedeli na strokovnem srečanju Srce & diabetes.
Vpliv bariatrične operacije na zdravje ustne votline
Kaj se dogaja v ustni votlini bolnikov, ki so prestali bariatrično operacijo, so z metaanalizo skušali dognati slovenski raziskovalci Dejana Čolak, dr. dent. med., izr. prof. dr. Rok Gašperšič, dr. dent. med., spec., Alja Cmok Kučič, dr. dent. med., doc. dr. Tadeja Pintar, dr. med., in izr. prof. dr. Boris Gašpirc, dr. dent. med. Parodontalne parametre so opazovali po šestih in dvanajstih mesecih.
Je mogoče prelisičiti presnovne prilagoditve po hujšanju?
Zakaj je tako težko ohraniti telesno težo po hujšanju, odgovarja prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, sladkorno bolezen in presnovne bolezni UKC LJ in razlaga, kako lahko pri tem izzivu pomaga farmakološko zdravljenje. Tu je v prihodnje pri nas pričakovati nekaj novosti.
HMB kot pomemben dejavnik pri ohranjanju mišične mase
Dobro delovanje mišic je za zdravje in premagovanje bolezenskih stanj ključnega pomena, je med drugim poudarila prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., na 7. strokovnem srečanju Slovenskega združenja za klinično prehrano. Pri tem ima veliko vlogo tudi farmakonutricija s prehranskimi smernicami.
Bolnik naj bo fit
Jaka Strel, dr. med., je družinski zdravnik, ki ga ne zanimata le krvni tlak in holesterol, ampak preveri tudi telesno zmogljivost svojih pacientov in poskrbi, da so ustrezno telesno zmogljivi. S kolegom sta v Žireh uvedla inovativen model obravnave bolnikov.
Prehranska obravnava v primarnem zdravstvu
Prehranske motnje podhranjenost in debelost nista samo velik javnozdravstveni problem, temveč resno ogrožata izhod zdravljenja kroničnih bolezni, piše asist. dr. Milena Kovač Blaž, dr. med., specialistka družinske medicine in predsednica Slovenskega združenja za klinično prehrano.