Ključna dejstva o debelosti

  • V Sloveniji je po podatkih Eurostata čezmerno težkih in debelih 58 % odraslih oseb, od tega je 68 % moških in 50 % žensk, prevalenca debelosti je 19,4 %.
  • Slovenija se po deležu debelosti uvršča na 8. mesto med 27 državami EU, razvrščeno od največjega deleža. Delež prebivalcev, ki so opredeljeni kot debeli, je za 5 % nad povprečjem EU.

Še vedno je diagnosticiranih manj kot 40 % oseb z debelostjo, le 1/5 je vključena v z dokazi podprto zdravljenje in v povprečju mine kar 6 let od začetka spopadanja s telesno težo do pogovora z zdravnikom o tej tematiki.

Diagnostiko in zdravljenje debelosti ovira še vedno razširjena družbena stigma, da gre zgolj za bolezen nezdravega življenjskega sloga, ki je odgovornost posameznika, ob tem ko primanjkuje kadra za vzpostavitev interdisciplinarnih timov, ključnih za dolgotrajno uravnavanje telesne mase z zdravim življenjskim slogom, ki bi vključevali kineziologe, dietetike, specialiste klinične prehrane in družinske medicine, psihologe.

PREBERITE VEČ

Ali lahko debelost zdravimo varno?

Dobri rezultati raziskave SELECT nas odvračajo od tega, da bi bili inertni pri obravnavi debelosti, je na 28. Schrottovih dnevih uvodoma povedal Marko Gričar, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine iz SB Novo mesto.

23. 4. 2025
Več

Odnos slovenskih zdravnikov do debelosti

Nedavno so bili objavljeni rezultati raziskave o dejavnikih, ki vplivajo na nezavedne pristranskosti slovenskih zdravnikov pri obravnavi debelosti. Med zanimivimi ugotovitvami raziskave je denimo, da je velika večina prepričana, da je najučinkovitejša intervencija za zmanjšanje telesne mase sprememba življenjskega sloga.

23. 4. 2025
Več

Kako pristopiti k obravnavi debelosti?

Vodenje kronične, kompleksne in relapsirajoče bolezni prinaša številne izzive. Ana Ogrič Lapajne, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Idrija, ki navaja konkretne nasvete, kako pristopiti k obravnavi debelosti. Poudarja, da je pri tem pomembno, da se zavedamo tudi morebitne pristranosti zdravstvenih delavcev in stigme, ki jo občutijo osebe z debelostjo.

15. 4. 2025
Več
Preveč maščevja in/ali premalo mišice

Izziv zdravljenja debelosti

Debelost ni samo bolezen maščobnega tkiva, ampak tudi bolezen mišice, kadar je zamaščena. Zato je v obravnavi debelosti ključno, da bolnikom ne škodimo z nepreverjenimi ukrepi in se izognemo še večjim zapletom, je na simpoziju Mišica 2 poudarila doc. dr. Milena Blaž Kovač, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Ljubljana Šiška.

15. 4. 2025
Več

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

Mišice so veliko bolj pomembne za krepitev imunskega sistema, kot je veljalo še do nedavnega, brezštevilne popularne diete pa pogubna bližnjica do neučinkovite vadbe in nezadovoljnega posameznika. Le kombinacija ustrezne vadbe in pravilne prehrane je pot do optimalne mišične mase in zdravja, so bila sporočila simpozija Mišica 2.0.

25. 3. 2025
Več

Ključni izziv je pravočasno in učinkovito zdravljenje

Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, razloži, zakaj je debelost rizični dejavnik za srčno-žilne bolezni brez sladkorne bolezni. Predstavlja tudi raziskave, ki spreminjajo pogled na zdravljenje bolnikov s srčnim popuščanjem in debelostjo.

25. 3. 2025
Več
JAMA NETWORK OPEN

Mestne obdavčitve sladkih pijač in spremembe v indeksu telesne mase

Eden izmed vzrokov za prekomerno telesno težo in debelost je tudi uživanje sladkanih pijač, ki so glavni vir dodanih sladkorjev v prehrani v ZDA. V raziskavi, objavljeni v reviji JAMA Network Open, so ugotavljali, ali uvedba davka na sladke pijače vpliva na spremembe v indeksu telesne mase pri odraslih v več mestih v Kaliforniji.

25. 3. 2025
Več

Novosti in prelomnice v zdravljenju debelosti

Tudi za Slovenijo se začenja novo obdobje obravnave debelosti in zdravljenja bolnikov. S prihodom prvega za zdravljenje debelosti odobrenega zdravila in prihajajočimi novimi učinkovinami se spreminja pristop k diagnosticiranju, cilji zdravljenja postajajo vse bolj personalizirani, kar bo v prihodnosti spremenilo spremljanje učinkov zdravljenja in klinične poti. Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, predstavlja za klinično prakso pomembne informacije in novosti v obravnavi.

22. 12. 2024
Več

So kardiometabolne pridružene bolezni manifestacija AD?

Klinično sliko atopijskega dermatitisa (AD) spremlja vrsta pridruženih bolezni, podatki o kardiometabolnih pridruženih boleznih pa so trenutno še nedosledni. V debati na kongresu EADV smo slišali dva vidika – dr. Carmen Maria Salavastru, dr. med., je zagovarjala pozitivno povezavo kardiometabolnih pridruženih bolezni kot manifestacije AD, medtem ko je prof. dr. Andreas Wollenberg, dr. med., menil, da te pridružene bolezni kažejo le povezavo z AD in niso manifestacija bolezni.

17. 12. 2024
Več

Debelost in srčno popuščanje skozi oči kardiologa

Prof. dr. Mitja Lainščak, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine ter klinične farmakologije, s SB Murska Sobota, po kongresu ESC komentira, kako pristopiti k obravnavi osebe s srčnim popuščanjem in debelostjo v luči že znanega in dokazov v pričakovanju.

20. 11. 2024
Več
VELIKI 4 - JAMA

Prilagodljive vedenjske intervencije za obravnavo debelosti

Vedenjske intervencije za izgubo telesne teže se v klinični praksi težko izvajajo. Rešitve, ki bi omogočale zgolj vodenje prek e-zdravja (denimo aplikacije na pametnih telefonih), bi lahko pomenile učinkovit ukrep na ravni populacije.

22. 10. 2024
Več

Zanimivosti z letošnjega kongresa EASD

Kaj je odmevalo na letošnjem kongresu EASD, na katerem so predstavili pomembne novosti s področja diabetologije pa tudi debelosti? Kako bodo nova dognanja spreminjala klinično prakso? Piše doc. dr. Mojca Lunder, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.

21. 10. 2024
Več

ADA 2024: Novi premiki v zdravljenju sladkorne bolezni

Izsledki, predstavljeni na letošnjem srečanju ADA, so zelo obetavni in bodo v prihodnosti najverjetneje izboljšali urejenost glikemije pri sladkorni bolezni, ob tem pa bodo poleg dolgoročne dobre ureditve glikemije omogočili tudi zaščito tarčnih organov ter razbremenitev oseb s sladkorno boleznijo pri vodenju in spremljanju bolezni. Piše doc. dr. Mojca Lunder, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni.

22. 9. 2024
Več

40 % bolnikov s sladkorno boleznijo ima presnovni sindrom

Kako pristopiti k obravnavi presnovnega sindroma in zakaj? Kakšna je povezava s sladkorno boleznijo tipa 2? Kateri so druge pridružene bolezni in zapleti? Kakšne intervencije so na voljo? Piše asist. dr. Nika A. Kravos, dr. med., spec. interne medicine z Oddelka za endokrinologijo in presnovne bolezni UKC Maribor.

22. 9. 2024
Več
1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

25. 3. 2025

Ključni izziv je pravočasno in učinkovito zdravljenje

23. 4. 2025

Ali lahko debelost zdravimo varno?

15. 4. 2025

Kako pristopiti k obravnavi debelosti?

23. 4. 2025

Odnos slovenskih zdravnikov do debelosti

Obesitas Academia Logo

Kontakt - uredništvo

Nives Pustavrh

Osnovni podatki

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana
ISSN 2820-3623

Pravna obvestila

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava PNV d.o.o.. Nastavitve piškotkov.