Top 5 člankov
Indeks telesne mase, čezmerna telesna teža, debelost in ravni holesterola pri otrocih
Čezmerna telesna teža in debelost sta dejavnika tveganja za dislipidemijo in srčno-žilne bolezni, dislipidemija v otroštvu pa je posledica dednih in nedednih dejavnikov. Nemški in slovenski raziskovalci, med njimi tudi prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., in izr. prof. dr. Urh Grošelj, dr. med., so v kohortni študiji, ki je bila objavljena v publikaciji JAMA Network Open, ocenjevali povezavo med čezmerno telesno težo in debelostjo ter ravnjo holesterola pri mlajših otrocih v dveh neodvisnih populacijah.
/* ?> */ ?>Kako količina spanja vpliva na pridobivanje telesne teže?
Ljudje, ki premalo spijo, imajo večje tveganje za nastanek debelosti. Kako vpliva higiena spanja na telesno težo, je razkrila Kristina Ziherl, dr. med., spec. pnevmologije, s Klinike Golnik. Kako hitro in zakaj pridobimo na telesni teži, če premalo spimo? Kaj lahko svetujemo, če je spanja premalo?
/* ?> */ ?>Meritev telesne sestave z bioelektrično impedančno analizo v praksi
Kaj je največja vrednost bioelektrične impedančne analize? Pri katerih bolnikih je meritev manj zanesljiva? Kako natančno izmeri količine mas in zakaj ob tej meritvi izmeriti tudi fazni tok? Kaj pomaga pri interpretaciji rezultatov? Odgovore je zbrala Tajda Košir Božič, dr. med.
/* ?> */ ?>Učinkovitost programov za zdravljenje debelosti po petih letih
V raziskavi WRAP, ki so jo objavili v publikaciji Lancet, so ugotavljali, kako programa, ki spodbujata vedenjske spremembe, eden v trajanju 12 in drugi 52 tednov, vplivata na vzdrževanje telesne teže ter zmanjševanje dejavnikov tveganja za kronične bolezni. Kako učinkovita sta se programa izkazala po petih letih?
/* ?> */ ?>Od popularnih do varovalnih diet
Na Tavčarjevih dnevih so prof. dr. Borut Jug, dr. med., doc. dr. Sergej Pirkmajer, dr. med., Špela Volčanšek, dr. med., in prof. dr. Zlatko Fras, dr. med., iskali na znanosti temelječe odgovore o tem, kako zdravi so paleolitska, Atkinsonova, Ornisheva dieta in intermitentno postenje v primerjavi z najbolj varovalnim prehranskim režimom.
/* ?> */ ?>Adipoznost in kardiometabolno zdravje pri moških in ženskah
Kakšna je povezava ITM s tveganjem za nastanek sladkorne bolezni tipa 2, arterijske hipertenzije, bolezni koronarnih arterij, kronične ledvične bolezni in možganske kapi? Kako ITM vpliva na dejavnike tveganja za te bolezni? So pri tem razlike med spoloma? Predstavljamo ugotovitve nedavno objavljene retrospektivne raziskave.
/* ?> */ ?>O dilemah debelosti z endokrinološke perspektive
Koliko endokrinološke diagnostike vključiti pri bolnikih z debelostjo? Kdaj so hormonske spremembe vzrok in kdaj posledica debelosti? Katere dileme so še vedno nerešene? V predavanju jih je razjasnila izr. prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, sladkorno bolezen in presnovne bolezni UKC LJ.
/* ?> */ ?>Tveganja za periferno arterijsko bolezen ter vensko trombembolijo
Kako debelost poveča tveganje za periferno arterijsko bolezen ter vensko trombembolijo, je razložil Marko Miklič, dr. med., spec. interne medicine ter kardiologije in vaskularne medicine s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana. Opozoril je tudi na ključne prilagoditve v operativnih posegih in odmerkih zdravil pri bolnikih z debelostjo.
/* ?> */ ?>