Top 5 člankov
Učinkovitost intervencij za izgubo telesne teže
Skupina znanstvenikov je izvedla sistematski pregled in metaanalizo učinkovitosti intervencij na primarni ravni za izgubo telesne teže pri odraslih. Ugotovitve članka, ki je bil objavljen v publikaciji BMJ, povzema Ana Ogrič Lapajne, dr. med.
Ko trčita debelost in PCOS
»Če z epidemijo debelosti trči sindrom policističnih jajčnikov (PCOS), se možnost za zanositev zmanjša za od 10- do 15-krat,« poudarja prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine iz UKC Ljubljana. Kdaj in zakaj usmerja zdravljenje izguba telesne teže? Kakšne so možnosti zdravljenja glede na različne fenotipe PCOS?
Pogled pulmologa na zaplete debelosti
»Prekomerno kopičenje maščobe v trebušni in prsni votlini vodi v zmanjšanje pljučnih volumnov, upad raztegljivosti prsnega koša, zmanjšuje gibljivost prepone, kar znatno oteži dihanje,« je problematiko prekomerno debelih skozi oči pulmologa odprla prim. Nadja Triller, dr. med., spec. pulmologije iz ZD Murska Sobota.
Vedenjsko podprto hujšanje z dieto in telesno aktivnostjo
Specialistka internistka in psihoterapevtka dr. Tina Sentočnik, dr. med., poudarja pomen motivacije in psihološke podpore pri zdravljenju debelosti in predstavi osnovno zdravljenje debelosti. Kakšna je tu vloga zdravnika internista, dietetika, psihologa in aktivacijskega terapevta? Kako preprečevati recidive in prezgodnjo prekinitev zdravljenja?
Debelost kot primarni steber v zdravljenju sladkorne bolezni?
Zakaj in pri katerih osebah s sladkorno boleznijo kot primarni cilj zdravljenja postaviti debelost? Kako lahko uresničimo želene cilje izgube telesne teže, prilagojene posameznemu bolniku, razlaga prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.
Zdravila na poti: obetaven pogled v prihodnost
Na dogodku Srce in diabetes je dr. Jana Makuc, dr. med., univ. dipl. biol., spec. interne medicine iz Bolnišnice Topolšica, predstavila prihajajoča zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni in debelosti, ki odstirajo spodbuden pogled v prihodnost.
Diagnosticiranje klinične debelosti
Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, ko za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana je opisala komponente, ki sestavljajo diagnozo klinične debelosti. Od njih je odvisen načrt zdravljenja.
Novosti in prelomnice v zdravljenju debelosti
Tudi za Slovenijo se začenja novo obdobje obravnave debelosti in zdravljenja bolnikov. S prihodom prvega za zdravljenje debelosti odobrenega zdravila in prihajajočimi novimi učinkovinami se spreminja pristop k diagnosticiranju, cilji zdravljenja postajajo vse bolj personalizirani, kar bo v prihodnosti spremenilo spremljanje učinkov zdravljenja in klinične poti. Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, predstavlja za klinično prakso pomembne informacije in novosti v obravnavi.
Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?
Zelo pomemben korak v obravnavi navidezno zdravih bolnikov ali pri bolnikih z že znano srčno-žilno boleznijo v ambulanti družinske medicine je ocena srčno-žilnega tveganja. Zakaj so točkovalniki SCORE2 dobrodošla pomoč, razloži asist. Mateja Kokalj Kokot, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Grosuplje.