Top 5 člankov
Vedenjsko podprto hujšanje z dieto in telesno aktivnostjo
Specialistka internistka in psihoterapevtka dr. Tina Sentočnik, dr. med., poudarja pomen motivacije in psihološke podpore pri zdravljenju debelosti in predstavi osnovno zdravljenje debelosti. Kakšna je tu vloga zdravnika internista, dietetika, psihologa in aktivacijskega terapevta? Kako preprečevati recidive in prezgodnjo prekinitev zdravljenja?
Debelost kot primarni steber v zdravljenju sladkorne bolezni?
Zakaj in pri katerih osebah s sladkorno boleznijo kot primarni cilj zdravljenja postaviti debelost? Kako lahko uresničimo želene cilje izgube telesne teže, prilagojene posameznemu bolniku, razlaga prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.
Odnos slovenskih zdravnikov do debelosti
Nedavno so bili objavljeni rezultati raziskave o dejavnikih, ki vplivajo na nezavedne pristranskosti slovenskih zdravnikov pri obravnavi debelosti. Med zanimivimi ugotovitvami raziskave je denimo, da je velika večina prepričana, da je najučinkovitejša intervencija za zmanjšanje telesne mase sprememba življenjskega sloga.
Zakaj si ne smemo privoščiti, da debelosti ne zdravimo
Prim. Iztok Gradecki, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine, vodja Oddelka za kardiologijo SB Novo mesto, je predstavil nekaj ključnih ugotovitev 19. posveta o kroničnih boleznih srca, na katerem je bila tokrat v ospredju debelost. Kakšna je povezava med debelostjo in srčno-žilnimi boleznimi in zakaj ni več dileme, ali je debelost treba zdraviti?
Kako pristopiti k obravnavi debelosti?
Vodenje kronične, kompleksne in relapsirajoče bolezni prinaša številne izzive. Ana Ogrič Lapajne, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Idrija, ki navaja konkretne nasvete, kako pristopiti k obravnavi debelosti. Poudarja, da je pri tem pomembno, da se zavedamo tudi morebitne pristranosti zdravstvenih delavcev in stigme, ki jo občutijo osebe z debelostjo.
Izziv zdravljenja debelosti
Debelost ni samo bolezen maščobnega tkiva, ampak tudi bolezen mišice, kadar je zamaščena. Zato je v obravnavi debelosti ključno, da bolnikom ne škodimo z nepreverjenimi ukrepi in se izognemo še večjim zapletom, je na simpoziju Mišica 2 poudarila doc. dr. Milena Blaž Kovač, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Ljubljana Šiška.
Mišice so ključ do presnovnega zdravja
Mišice so veliko bolj pomembne za krepitev imunskega sistema, kot je veljalo še do nedavnega, brezštevilne popularne diete pa pogubna bližnjica do neučinkovite vadbe in nezadovoljnega posameznika. Le kombinacija ustrezne vadbe in pravilne prehrane je pot do optimalne mišične mase in zdravja, so bila sporočila simpozija Mišica 2.0.