Top 5 člankov
Zakaj si ne smemo privoščiti, da debelosti ne zdravimo
Prim. Iztok Gradecki, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine, vodja Oddelka za kardiologijo SB Novo mesto, je predstavil nekaj ključnih ugotovitev 19. posveta o kroničnih boleznih srca, na katerem je bila tokrat v ospredju debelost. Kakšna je povezava med debelostjo in srčno-žilnimi boleznimi in zakaj ni več dileme, ali je debelost treba zdraviti?
Ključni izziv je pravočasno in učinkovito zdravljenje
Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, razloži, zakaj je debelost rizični dejavnik za srčno-žilne bolezni brez sladkorne bolezni. Predstavlja tudi raziskave, ki spreminjajo pogled na zdravljenje bolnikov s srčnim popuščanjem in debelostjo.
Kako pristopiti k obravnavi debelosti?
Vodenje kronične, kompleksne in relapsirajoče bolezni prinaša številne izzive. Ana Ogrič Lapajne, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Idrija, ki navaja konkretne nasvete, kako pristopiti k obravnavi debelosti. Poudarja, da je pri tem pomembno, da se zavedamo tudi morebitne pristranosti zdravstvenih delavcev in stigme, ki jo občutijo osebe z debelostjo.
Odnos slovenskih zdravnikov do debelosti
Nedavno so bili objavljeni rezultati raziskave o dejavnikih, ki vplivajo na nezavedne pristranskosti slovenskih zdravnikov pri obravnavi debelosti. Med zanimivimi ugotovitvami raziskave je denimo, da je velika večina prepričana, da je najučinkovitejša intervencija za zmanjšanje telesne mase sprememba življenjskega sloga.
Novosti in prelomnice v zdravljenju debelosti
Tudi za Slovenijo se začenja novo obdobje obravnave debelosti in zdravljenja bolnikov. S prihodom prvega za zdravljenje debelosti odobrenega zdravila in prihajajočimi novimi učinkovinami se spreminja pristop k diagnosticiranju, cilji zdravljenja postajajo vse bolj personalizirani, kar bo v prihodnosti spremenilo spremljanje učinkov zdravljenja in klinične poti. Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, predstavlja za klinično prakso pomembne informacije in novosti v obravnavi.
Debelost spodbuja nastanek ali poslabšanje srčnega popuščanja
Kakšen je mehanizem, ki skokovito dviguje prevalenco obeh entitet? Zakaj določanje razmerja obsega pasu in višine ponuja boljši vpogled v bolnikovo stanje kot določanje ITM? Kako prepletamo (ne)farmakološke ukrepe? Odgovore smo pripravili v sodelovanju s Suzano Milanović Ravter, dr. med., spec. družinske medicine iz ZP Ruše ZD dr. Adolfa Drolca Maribor.
Prilagodljive vedenjske intervencije za obravnavo debelosti
Vedenjske intervencije za izgubo telesne teže se v klinični praksi težko izvajajo. Rešitve, ki bi omogočale zgolj vodenje prek e-zdravja (denimo aplikacije na pametnih telefonih), bi lahko pomenile učinkovit ukrep na ravni populacije.
Nikoli toliko dobrih možnosti zdravljenja
O zatonu paradoksa debelosti in spregledani hipervolemiji pri prekomerno težkih bolnikih s srčnim popuščanjem smo se pogovarjali s prof. dr. Bojanom Vrtovcem, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine, predstojnikom KO za kardiologijo UKC Ljubljana. Kaj so potencialne nove smeri medikamentoznega zdravljenja debelosti in srčnega popuščanja?